اطلاعات مفید گردشگری

 

مجوز های خروج و ورود به کشور

 

پاسپورت:

پاسپورت یا گذرنامه به معنی اجزا خروج از کشور است. هر مسافر دارای فقط یک پاسپورت می باشد. ظاهر آن مثل شناسنامه می باشد که شماره پاسپورت، عکس، امضای دارنده و مهرهای ورود و خروج از اطلاعات مهم آن می باشد. هزینه صدور پاسپورت حدود 120.000 تومان و زمان لازم حدود 2 هفته می باشد. دانشجويان بورسيه مشغول به تحصيل درخارج ازكشور،همسر وفرزندان آنان در صورت ارائه نامه از سوي وزارتخانه هاي علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان وآموزش پزشكي ودانشگاه آزاد اسلامي ازپرداخت مبالغ صدور پاسپورت معاف مي باشند. شناسنامه افراد بالاي 15 سال عكسدار باشد. ارائه مدارك عكسدار (گواهي اشتغال به تحصيل، دفترچه بيمه و يا گذرنامه عکسدار) جهت مطابقت براي متقاضيان زير 15 سال كه شناسنامه آنها عكسدار نشده است الزامي است. ارائه موافقت رسمي همسردرموردبانوان شوهردار، موافقت رسمي ولي يا قيم براي متقاضيان كمتر از 18 سال تمام لازم است. بازنشستگان نظامي که 5 سال تمام از بازنشستگي آن ها نگذشته است ارائه نامه از حفاظت يگان مربوطه الزامی است. نظامیان شاغل می‌بایست نامه موافقت حفا یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارایه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارایه نمایند. آقايان بالاي50  سال احتياج به ارايه کارت پايان خدمت ندارند. خانم های مجرد و بالای 18 سال بودن نياز به رضايت پدر ندارد. پاسپورت های قدیمی را همیشه نگه دارید. قبلا پاسپورت خانوادگی وجود داشت ولی اکنون هر نفر حتی نوزاد نیز باید یک پاسپورت مجزا داشته باشد.

 

ویزا:

ویزا به معنی اجازه اقامت در کشور خارجی می باشد و هر مسافر باید به ازای هر کشور و گاهی هم هر بار ورود به آن کشور باید دارای ویزای مقصد مورد نظر باشد. ویزا ممکن است انفرادی یا گروهی باشد. ویزای انفرادی در یکی از برگه های پاسپورت چسبیده می شود و ویزای گروهی به صورت صحفه (چند صحفه) جدای از ویزا ارائه می شود که اسامی کلیه مسافرین در آن درج شده است. برای شهروندان ایرانی: 1-بدون ویزا می توانند به کشورهای ترکیه، کردستان عراق و قبرس شمالی وارد شوند 2-با ویزای بسیار آسانی با نام on arrival (یعنی ویزا در زمان ورود به فرودگاه مقصد یا سر مرز بدون تشریفات خاصی گرفته می شود) می توانند به کشورهای مالدیو، ارمنستان و گرجستان واردشوند 3-با ویزای شینگن می توانند به کشورهای اروپایی شامل پرتغال، اسپانیا، ایتالیا، یونان، فرانسه، اتریش، اسلونیا، مجارستان، چک، اسلواکی، بلژیک، هلند، آلمان، لهستان، لیتوانی، استونیا، لاتیوا، نروژ، فنلاند، سوئد، دانمارک، لوکزامبورگ، مالت و ایسلند وارد شوند کشور های بلغارستان، قبرس، رومانی و سویس به زودی عضو شینگن می شوند ((شینگن دارای 4 نوع A: ویزای ترانزیت (بدون خروج از فرودگاه) B: ویزای ترانزیت (امکان خروج از فرودگاه وجود دارد) C: ویزای توریستی D: ویزای تجار)) 4-شهروندان ایرانی برای ورود به کشورهای آمریکا، کانادا و انگلیس باید زحمت بیشتری کشیده و علاوه بر سفر به ارمنستان، ترکیه یا دبی جهت مصاحبه سفارت باید مدارک بیشتری از خود ارائه کنند 5-برای سایر کشورها که اغلب در ایران سفارت هم دارند پروسه خاصی دارد ولی انجام آن زیاد دشوار نیست. در مورد کروز که کشتی از چندین کشور عبور می کند مسافرین باید ویزای همه کشور های مسیر را داشته باشند (در صورتی که مسافر قصد پیاده شدن و گردش در شهر را دارد) در این حالت مسافر کروز باید دارای ویزای ترانزیت آن کشور ها باشد.

 

 

ممنوع الخروج بودن:

به موجب ماده 133 قانون آیین دادرسی كیفری با توجه به اهمیت و دلایل جرم، دادگاه از صدور گذرنامه و خروج بدهكاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفان از انجام تعهدات ارزی طبق ضوابط و مقرراتی كه در آیین نامه تعیین می شود جلوگیری كند. مدت اعتبار این قرار 6 ماه یكبار است، اما اگر دادگاه لازم بداند می تواند هر 6 ماه یكبار آن را تمدید كند. این قرار پس از ابلاغ ظرف 20 روز در دادگاه تجدیدنظر استان قابل اعتراض است. این در حالی است كه در صورت فسخ قرار توسط مرجع صادركننده یا نقض آن توسط مرجع تجدیدنظر یا صدور قرار منع پیگرد یا موقوفی تعقیب یا برائت متهم، دادگاه بدوی مكلف است موضوع را بلافاصله به مراجع ذی ربط اطلاع دهد تا نسبت به رفع ممنوع الخروجی فرد اقدام شود. افراد برای اطلاع از ممنوع الخروج بودن یا علت آن می توانند با در دست داشتن گذرنامه به مراکز گذرنامه استان ها مراجعه کنند.

 

 

پرواز

 

شرکت های هواپیمایی و کدهای یاتایی:

هر شرکت هواپیمایی دارای یک کد بین المللی یاتا می باشند به طور مثال ماهان W5، ایران ایر IR، آسمان EP، تابان HH، ترکیش TK، اطلس جت KK، لوفت هانزا LH، امارت EK و.... هر مسیر پروازی با یک برنامه مشخص انجام می شود و یک شماره پرواز خاص دارد و زمانی که اشاره می شود به طور مثال به پرواز IR525  مشخص است که هواپیمایی ایران ایر در مسیر رفت تهران به استانبول ساعت پرواز 9 صبح می باشد.

 

انواع هواپیما:

مدل های رایج هواپیما شامل توپولوف (ساخت روسیه و از رده خارج شده)، فوکر (ساخت کشور هلند و از هواپیماهای ضعیف محسوب می شود)، بوئینگ (ساخت کشور آمریکا و کیفیت خوب) و ایرباس (ساخت کشور فرانسه و کیفیت عالی و با مدل های A300, A310, A318, A319, A320, A321, A330, A340, A350, A380 & … ) می باشد. انواع متفاوت دیگری نیز وجود دارد.

 

زمان بندی پرواز:

در پروازهاي خارجي 3 ساعت و در پروازهاي داخلي يك 1ساعت و 30 دقيقه قبل از زمان پرواز به باجه پذيرش مراجعه فرماييد. درپروازهاي داخلي 25دقيقه و درپروازهاي خارجي 60 دقيقه قبل از زمان پرواز باجه هاي پذيرش مسافر بسته مي شوند. در فرودگاه 3 بار شما مورد بازرسی وسایل و بدنی قرار می گیرید (ورود به سالن فرودگاه، ورود به سالن ترانزیت و ورود به هواپیما) و از آنجایی که ممکن فرودگاه شلوغ باشد در مورد بازرسی اول زمان اضافی در نظر بگیرید.

 

مدارک لازم برای پرواز:

در پروازهای خارجی مدارک لازم جهت ارائه شامل برگه پرداخت عوارض خروج از کشور، پاسپورت، ویزا می باشد. 

 

مالیات خروج از کشور:

بر اساس  بخشنامه احكام مالياتي قانون بودجه سال 1393 كل كشور به شرح ذيل مي باشد:

عوارض خروج مسافر از مرزهاي هوائي كشور براي هر نفر 75.000 تومان

عوارض خروج مسافر از مرزهاي زميني و دريائي كشور  براي هر نفر 25.000 تومان

عوارض خروج زائرين حج تمتع و عمره و عتبات عاليات ۵۰ درصد موارد بالا مي باشد. مسافرین عزیز می توانند عوارض سفر زمینی، دریایی یا هوایی خود را قبل از سفر در باجه های بانک ملی و یا در سفر های هوایی در فرودگاه، در سفرهای زمینی در نقطه مرزی و در سفرهای دریایی در اسکله در کیوسک های خودپذیرش موجود (که معمولا تعداد آن ها 2 الی 10 عدد است) پرداخت کنند.

 

کارگو:

حمل بار بدون همراهی مسافر را توسط ناوگان هواپیمایی را کارگو و یا همان حمل بار گفته گویند. در خصوص ارسال محموله هاي خارجي فرستنده كالا باید از مقررات گمرك مبدأ جهت اخذ مجوز صادرات و مقررات گمرك مقصد جهت ترخيص محموله اطلاعات كافي داشته باشد و در موارد داخلي نيز اطلاع از امكان حمل بار در مسيرهايي پروازي شركت هواپيمايي مورد نظر حائز اهميت است. شرايط حمل كالا از طریق کارگو، با توجه به ماهيت، وزن، حجم و نوع هواپيماي مورد استفاده در مسير مورد نظر، با هزينه هاي متفاوت، يا قابل حمل يا به مقدار محدود قابل حمل و يا غير قابل حمل مي‌باشند. هزينه حمل به ماهيت، وزن، حجم بار، مسير پروازي و همچنين به سرويس‌هاي خاص ارائه شده به محموله بستگي دارد. در خصوص محموله هاي  عادي وارداتي حمل شده توسط برخی شرکت های هواپیمایی امکان پرداخت هزینه در مقصد وجود دارد. وجود واحد تخصيص جاي بار در دفاتر و نمايندگي‌هاي فروش بار در داخل و خارج از كشور این امکان را فراهم کرده است که متقاضیان بتوانند از قبل امور رزرو و یا تحویل زودتر از موقع بار را انجام دهند. اشخاصی که به طور روتین از سرویس کارگو استفاده می کنند از طريق تماس با مديريت فروش بار امكان عقد قرارداد هايي با شرايط خاص وجود دارد.امکان جابه جایی و حمل با توجه به درخواست فرستنده و توافق در خصوص هزينه حمل، محموله مورد نظر با هواپيماي باري نیز میسر است. شرکت های هواپیمایی مختلف در قبال مفقود و یا صدمه دیدن کالا تعهدات متفاوتی دارند به طور مثال برخی شرکت ها حداكثر تا 20 دلار آمريكا به ازاي هر كيلوگرم کالا را بيمه کنند. در صورت نیاز، شرکت های هواپیمایی می توانند اقدام به حمل جسد البته با انجام تشریفات قانونی مربوطه، کنند. چارتر بار نیز از دیگر سرویس هایی است که ممکن است برای برخی اشخاص جالب توجه باشد. متقاضی کارگو در راستای اجرای امر باید با دفاتر خدمات بار هوایی داخل یا خارج کشور ارتباط برقرار کنند.  

 

 

 

بیمه های مسافرتی:

بيمه‌نامه مسافرتی اشخاصي را كه قصد مسافرت به خارج از كشور را دارند تحت پوشش بيمه قرار مي‌دهد و در خارج از كشور دارای می باشد. از مزایای این بیمه نامه ها بسته به نوع بیمه می توان به موارد زیر اشاره کرد: پرداخت هزينه‌هاي درماني، جراحي، داروخانه و بيمارستان جهت حوادث و بيماري‌ ها، پرداخت هزينه‌هاي فوريت‌هاي دندانپزشكي، پذيرش و انتقال پزشكي به نزديكترين بيمارستان و يا بازگرداندن بيمار به ايران تحت نظارت پزشكي، راهنمايي و كمك‌رساني در سرقت يا مفقود شدن مدارك مسافرتي، بازگرداندن كودكان به ايران در صورت فوت يا بستري شدن فرد بيمه شده، بازگرداندن جسد به ايران در صورت فوت بيمه شده در طول مسافرت، پرداخت هزينه‌هاي عزيمت همراه به بالين بيمه شده بستري در بيمارستان، انتقال پيام‌هاي فوري و اضطراري بيمه شده، بازگشت پيش‌بيني نشده به دليل مسايل پزشكي يا بيماري بستگان بيمه شده در صورتي‌كه نتواند از بليط اوليه جهت بازگشت استفاده نمايد، ارسال دارو از كشور مبدا به كشوري كه بيمه شده در آن بستري است، استرداد بار مسافر در صورت فقدان يا اشتباه مسير بار، در صورت مفقود شدن يا به سرقت رفتن مدارك مهم مسافرتي از قبيل گذرنامه، ويزا و... ارايه اطلاعات لازم در مورد چگونگي اقدام‌هاي قانوني براي جايگزيني آن ها و نهایتا پرداخت هزينه‌هاي ديدار اضطراري هر فرد به درخواست بيمه‌گذار از مبدا ايران شامل يك فقره بليط دو طرفه و مخارج اقامت تا سقف قرارداد. اين بيمه‌نامه ها در بيشتر كشورهاي دنيا از جمله: آمريكا، كانادا، اروپا و كشورهاي عضو شينگن، كشورهاي شرق آسيا (ژاپن، تايلند، مالزي، سنگاپور) و... معتبر می باشد.

 

بار مجاز مسافر:

وزن بار مجاز مسافر در کلاس های پروازی مختلف متفاوت است و می تواند از 20 تا 50 کیلوگرم متغیر باشد و هیچ هزینه ای برای مسافر ایجاد نمی کند (کلاس های J و C به ترتیب بیشترین وزن بار مجاز را دارند). نوزاد (زیر دو سال) می تواند يك بسته به وزن 10كيلوگرم ويك كالسكه كاملا تاشو داشته باشد. لازم به ذكر است در پروازهاي ايرفلوت بار بصورت بسته اي و در مسیرهای کانادا و آمریکا به صورت قطعه ای محاسبه مي گردد. ابعاد ساك دستي همراه مسافـر به داخل كابين هواپيما بايد به طوری باشد كه به راحتي در محفظه مخصوص در بالاي سر مسافر قرار گيرد. همچنين اين ابعاد نبايد از طول 56، عرض 45 و 25 سانتیمتر ارتفاع بیشتر باشد. ميزان دقيق بار مجاز در بليت شما ذكر شده و يا مي توانيد آن را از آژانس صادر كننده بليت خود سؤال بفرماييد.

 

جانوران در پرواز:

بر اساس مقررات هواپيمايي ورود هرگــونه حيوان زنده به داخل كــابين هواپيما ممنوع مي باشد. حمل جانور زنده در داخل انبار بار هواپيما و براساس مقررات ياتا صورت ميگيرد و علاوه برآن، قوانين دولت كشورهاي مقصد و ترانزيت بايد مد نظر قرار گرفته شود. حمل حيوانات زنده مستلزم پرداخت هزينه مي باشد.

 

کلاس های پروازی:

صندلی های هواپیمایی دارای کلاس های پروازی Y (EconomyB (Business) و F (First class) می باشند. هر کدام از این 3 کلاس دارای زیر مجموعه هایی هستند مثلا کلاس اکونومی زیرگروه هایی با نام هایی مثل L, W, N, M, Q, S, V دارند که تفاوت شان فقط بر اساس قیمت شان است و این فقط به زمان های فروش صندلی مربوط است و نه خدمات و راحتی بیشتر. کلاس های پروازی I, C, J نیز وجود دارد که مابین اکونومی و کلاس های بهتر می باشد. در هر حال در ایران می توان پروازهای کلاس های B، F و Y را تهیه کرد. اکونومی از همه ارزان تر و فرست کلاس از همه گران تر است. در کلاس پروازی اکونومی، هر چه زودتر کارت پروازی خود را دریافت کنید می توانید مطمئن شوید که در ردیف های جلوتر بخش اکونومی هواپیما خواهید نشست. شماره صندلی خود را در کارت پرواز می توانید ببینید. صندلی های قسمت ابتدایی هواپیما فرست کلاس، قسمت میانی بیزینس و قسمت انتهایی اکونومی می باشد. همه پروازها کلاس بیزینس و اکونومی را دارند ولی فقط برخی از هواپیماها فرست کلاس را دارند. در صورتی که خواهان نشستن در بخش اکونومی ولی در کنار پنجره هستید در زمان دریافت کارت پرواز می توانید از کانتر بخواهید که در صورت امکان خواسته شما انجام شود.

صندلی‌های عقب‌تر هواپیما، چشم‌انداز زیباتری دارند، درحالی‌که چشم‌انداز صندلی‌های جلوتر با بال هواپیما کور می‌شود. تلاطم و تکا‌ن‌خوردن‌های هواپیما در صندلی‌های وسط و نزدیک به بال کمتر احساس می‌شود. و بالاخره این‌که آمارهای موجود از تصادفات هوایی، نشان می‌دهد که مسافران صندلی‌های عقب هواپیما شانس بیشتری برای نجات داشته‌اند. صندلی‌هایی که دقیقا قبل از راهروی خروج قراردارند و آن‌هایی که در انتهای یک بخش از هواپیما هستند، امکان خم‌کردن پشتی صندلی به عقب و لمیدن ندارید. در صندلی‌های کنار دست‌شویی ممکن است مشام‌تان آزرده شود یا رفت وآمد بیش از حد مسافران کلافه‌تان کند. 

 

نکاتی در مورد وسایل همراه در پرواز:

مطابق قوانين بين‌المللي، تعهدات شركتهاي هواپيمائي در صورت مفقودشدن، تأخير و يا صدمات وارده احتمالي به وسایل مسافرين محدود مي‌باشد. معيار تعهدات خطوط هواپيمايي بر اساس وزن کالا و نه ميزان ارزش واقعي آن مي باشد. معمولا شرکت های هواپیمایی هيچگونه مسئوليتي در قبال اقلام شكستني، با ارزش، فاسدشدني و يا وسايلي با بسته‌بندي نامناسب ندارد. بسته‌هاي تحويلي باید سالم و با بسته‌بندي مناسب باشد. مسافرین می توانند از قسمت بسته بندی در فرودگاه جهت انجام بسته بندی های خاص و دقیق استفاده کنند که هزینه هیا ان به طور مثال برای یک بسته 40*40*40 حدود 10 دلار است. نام، آدرس، تلفن و ايميل خود را به زبان انگليسي بر روي تمام وسایل درج کنید. در هنگام تحويل کالا به كانتر پذيرش در فرودگاه مبدأ، دقت فرماييد كه به تعداد کالاهاي تحويلي برچسب پروازي دريافت نماييد. هنگام تحويل گرفتن کالا و وسایل خود در مقصد، از تعلق آن ها به خود اطمينان حاصل نماييد. زيرا بسياري از چمدان ها یا  ظروف بسته بندی شباهت زيادي با يكديگر دارند. توصيه مي‌گردد كه برچسب‌هاي روي بسته را ملاحظه و آن ها را با رسيد الصاقي به بليت خود تطبيق دهيد. جهت رعايت نكات ايمني، از قرار دادن انواع مايعات (روغن، سركه و ....) كه باعث آسيب‌ديدگي محتويات وسایل خود و ساير مسافرين مي‌گردد، خودداري فرمائيد. خطوط هواپيمايي، هيچگونه مسئوليتي در قبال مفقود شدن اقلام باارزش (طلا، جواهرات، وجوه نقد، مدارك شناسايي و ...) در جامه‌دان‌هاي پذيرش‌شده نخواهند داشت. توصيه مي‌گردد كه اينگونه اقلام را درون كيف دستي همراه خود نگهداري ‌نماييد. در غير اينصورت صاحب كالا مي‌تواند با اظهار نمودن ارزش كالاي خود و پرداخت وجه مورد نياز، كالاي خود را بيمه نمايد.

 

کیترینگ:

بعضي از مسافران در پرواز به غذاهاي خاصي نياز دارند.به همين دليل در پروازهاي بين المللي وعده هاي غذايي خاص نيز ارائه مي شود. تهيه اين نوع غذاها بر اساس رژيم هاي غذايي تجويزي پزشكان(مانند غذاهاي ديابتيك، كم كلسترول، كم نمك و ...)، عقايد مذهبي (مانند غذاي هندوها) و يا محدوديت هاي گياه خواري (مانند گياه خواران آسيايي، گياه خواران مطلق) و يا ساير غذاهاي مخصوص (مانند غذاي طفل، غذاي كودك و غذاي دريايي) انجام مي پذيرد.سفارش غذاهاي مخصوص بايد 48 ساعت قبل از پرواز صورت بپذيرد. براي اين منظور مي توانيد با بخش رزروبليت تماس بگيريد. اگر رزرو بليت خود را تغيير داده ايد به شما توصيه مي شود كه اين مطلب را به آژانس يا كارمند دفتر فروش اطلاع داده و به آن ها ياد آوري نماييد كه براي سفارش غذاي مخصوص تغيير تاريخ را اعمال نمايند. در پروازهاي صبحگاهي از مواد با درصد شيريني بالاتر (كربوهيدرات ها) براي تأمين انرژي بيشتر استفاده مي‌شود. براي وعده هاي ناهار در پروازها، از مواد تركيبي حاوي قندها و پروتئين‌ها استفاده مي‌شود و معمولا  براي وعده هاي شام، بيشتر مواد فيبري و پروتئيني مورد توجه قرار مي‌گيرند.

 

در طول پرواز:

ورود بسته هاي يخ زده گوشت و سبزيجات، مواد روغني، مواد اسيدي مثل آبليمو و مواد چسبنده مثل خرما، عسل و مربا، كليه وسايل شكستني، تيز و برند و كليه لوسيون ها و كرم هاي آرايشي كه حجم تيوب آنها بيش از ml 100 باشد به داخل کابین هواپیما ممنوع می باشد.

وزن بار گران قیمت و یا سنگین مسافر بايد حداكثر 75 كيلو باشد و در ابعادي كه از پشتي صندلي تجاوز نكند مسافر بايد جهت قراردادن بار روی صندلي اضافه، هزينه صندلی کامل را پرداخت نمايد .حداكثر تعداد صندلي كه هر مسافر مي تواند خريداري نمايد 3 صندلي است.

استعمال دخانيات داخل هواپیما ممنوع مي باشد.

خدمات ارائه شده به مسافرین در طول پرواز به نوع هواپيما، مسير پرواز، ساعت انجام پرواز، امكانات هواپيما و مدت زمان پرواز بستگی دارد.

در صورت بروز هر گونه اشكال و يا نياز به راهنمايي و كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد با مهمانداران خود تماس بگيريد. ضمنا فرم هاي نظر سنجي از مسافرين در جيب جلوي صندلي شما قرار دارد.

قبل از پرواز ترجيحا از خوردن مواد غذايي چرب، نوشابه هاي گازدار و مواد سرخ كردني و نفاخ پرهيز نماييد. همچنين مي توانيد با خوردن سبزيجاتي مثل هويج و يا انواع آجيل ها و داشتن استراحتي كامل از سفر خود لذت بيشتري ببريد.

]

فرودگاه های ایران

 

جزیره لاوان

 

مرز هوایی

بیرجند

 

مرز هوایی

آبادان

بین المللی

جیزه کیش

 

مرز هوایی

بجنورد

 

 

آبدانان

 

جزیره خارک

 

مرز هوایی

بوشهر

 

داخلی

آغاجاری

 

جزیره قشم

 

 

بندرماهشهر

 

مرزهوایی

اهواز

داخلی

جزیره ابوموسی

 

 

باستک

 

مرز هوایی

اراک

 

چابهار

 

داخلی

پارس اباد مغان

 

مرز هوایی

اردبیل

مرز هوایی

خرم آباد

 

بین المللی

تهران - مهرآباد

 

داخلی

ایلام

داخلی

خوی

 

 

تهران - قلعه مرغی

 

داخلی

ایرانشهر

داخلی

داراب

 

بین المللی

تهران - امام خمینی

 

مرز هوایی

ارومیه

داخلی

دزفول

 

بین المللی

تبریز

 

نظامی

شاهین شهر

مرز هوایی

رفسنجان

 

داخلی

جهرم

 

بین المللی

اصفهان

داخلی

رامسر

 

 

جم - توحید

 

داخلی

بم

مرز هوایی

رشت

 

داخلی

جیرفت

 

بین المللی

بندرعباس

 

زنجان

 

 

جزیره سیری

 

مرز هوایی

بندرلنگه

 

 

مرز هوایی

لامرد

 

بین المللی

شیراز

 

آموزشی

زرقان

مرز هوایی

لارستان

 

مرز هوایی

شهرکرد

 

 

زرین شهر

داخلی

مراغه - سهند

 

داخلی

طبس

 

داخلی

زابل

نظامی

مسجد سلیمان

 

 

عسلویه

 

بین المللی

زاهدان

بین المللی

مشهد

 

داخلی

فسا

 

مرز هوایی

سبزوار

 

محمود آباد

 

 

قزوین

 

 

سرخس

 

محمود آباد

 

داخلی

کلاله

 

داخلی

سراوان

 

مهتر کلاته

 

مرز هوایی

کرمان

 

مرز هوایی

سنندج

داخلی

منطقه ویژهپارس

 

مرز هوایی

کرمانشاه

 

 

سیرجان

داخلی

نوشهر

 

 

کرج - پیام

 

داخلی

سمنان

مرز هوایی

همدان

 

 

گچساران

 

 

سمنان - جدید

داخلی

یاسوج

 

 

گرمسار

 

مرز هوایی

ساری - دشت ناز

مرز هوایی

یزد

 

 

گنبد کاووس

 

داخلی

شاهرود

 

 

 

مرز هوایی

گرگان

 

 

شادگان

 

 

هتل

 

اصطلاحات مربوط به سن مسافر:

بزرگسال Adult : به افراد بیش از 12 سال اطلاق می گردد و با علامت اختصاری ADL نشان داده می شود

کودک 6-12 سالChild: کودکانی هستند با علامت اختصاری CHDنشان داده می شود

کودک 2-6 سال Child: کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آن ها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاریCHD نشان داده می شود

نوزاد Infant:  به کودکان زیر دوسال اطلاق می گردد که معمولا در هتل ها به آن ها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری INF نشان داده می شود .

لازم به ذکر است که این سنین در مقوله پرواز نیز صحت دارد.

 

برد هتل ها:

انواع برد هتل بر اساس خدمات آن ممکن است:

 : (Room Only) ROتنها سرویس هتل، اتاقی است که در اختیار مسافر قرار می گیرد

 :(Bed Only) BOتنها سرویس هتل، تختی است که در اختیار مسافر قرار می گیرد

 :(Bed and Breakfast) BBسرویس هتل شامل سکونت در اتاق و صبحانه می باشد

 :(Half Board) HBعلاوه بر سرویس های BB، با نظر مسافر دارای ناهار یا شام می باشد

 :(Full Board) FBعلاوه بر سرویس های BB، ناهار و شام جز سرویس هتل می باشد

 :(AL Inclusive) Allعلاوه بر سرویس های FB، نوشیدنی نیز جز سرویس هتل می باشد

 :(Ultra All Inclusive) UAI تفاوت آن با FB، این است که سرویس دارای نوشیدنی خارجی می باشد

 

چک این و چک اوت:

 چک این یا تاریخ ورود به هتل تاریخ ورود مسافر به داخل اتاق هتل می باشد که معمولا ساعت 14 هر روز ساعت دقیق چک این است. چک اوت یا تاریخ خروج از هتل، تاریخی است که مسافر از اتاق هتل خارج می شود و آن را تحویل می دهد و در بیشتر هتل ها ساعت 12 ساعت دقیق چک اوت می باشد.

 

SAFE BOX:

یا صندوق امانات یا گاو صندوق در اتاق هتل می باشد که مسافر می تواند طی اقامت خود مدارک و اشیای با ارزش را در داخل آن نگهداری کند. در بیشتر هتل ها این گاو صندوق جز خدمات هتل می باشد (مجانی است) ولی در برخی هتل ها شارژ می شود.

 

خدمات رایگان هتل:

در بیشتر هتل ها آب معدنی، دمپایی، گاو صندوق جز خدمات هتل می باشد و بابت آن مسافر شارژ نمی شود. معمولا استخر هتل (در صورت وجود) نیز رایگان است ولی برای سونا، جکوزی، اسپا هزینه دریافت می شود.

 

زمان کاری رستوران هتل:

معمولا بیشتر هتل ها 10-7 ساعت صبحانه، 15-12 ساعت نهار و 21-18 ساعت شام می باشد.

 

انواع غذای رستوران:

 رستوران هتل می تواند بوفه باز (سلف سرویس)، منو باز (حق انتخاب غذا توسط مشتری)، منو بسته (غذا از قبل بدون نظر مشتری انتخاب شده) باشد.

 

انواع اماکن اقامتی:

متل:

متل تلفیقی است از دو واژه Motor و Hotel و اساسا ماهیت بین راهی داشته و معمولا خارج از شهرها قراردارد. در تعریف متل می توان گفت که هتلی است که در آن مسافران می توانند با خودروی شخصی وارد شده و حتی خودرو را مقابل درب اتاق خود پارک نمایند. یکی از مشخصه های اصلی متل ها عدم وجود لابی در آن هاست چرا که میهمانان به مجرد وارد شدن به متل بدون نیاز به پیاده شدن کلید اتاق خود را از رسپشن دریافت نموده و مستقیما به سمت اتاق خود رانندگی می نمایند.

 

هتل پانسیون:

 هتل پانسیون درشهر واقع شده و تعدادی اتاق، سالن غذاخوری به اندازه ای که بتواند غذای ساکنان اتاق ها را تأمین نماید کتابخانه و سالن مطالعه و اتاق تلویزیون درآن پیش بینی وآماده شده است. پانسیون معمولا اتاق را به صورت ماهانه و یا سالانه اجاره داده و مشتریان دیگری را از خارج هتل برای صرف غذا نمی پذیرد. بر همین اساس معمولا سالن غذاخوری پانسیون فقط به اندازه احتیاج اتاق ها در نظرگرفته می شود. درپانسیون ها مقرارت خاصی وجود دارد و مسافران می بایست در ساعات معینی برای صرف صبحانه، نهار و شام سرمیزحاضر شوند وتا ساعت مشخصی نیز درب ورودی پانسیون باز است.


رزورت:

به هتل هایی اطلاق می شود که معمولا نزدیک چشمه های مواد معدنی و یا ساحل قرار دارند.

 

هتل آپارتمان:

هتل مکانى است براى اقامت تا در آن از مسافر پذیرایى شود. حال اگر امکان پذیرایى در هتل کاهش یابد، هتل آپارتمان شکل می گیرد. در هتل آپارتمان ها وسایل آشپزى وجود دارد و نیازى به رستوران احساس نمى شود. اقامت در هتل آپارتمان بسیار شبیه به اجاره آپارتمان است با این تفاوت که قرارداد اجاره ای وجود ندارد و مسافر هر وقت بخواهد می تواند با هتل تسویه حساب نموده و آنجا را ترک نماید . بر خلاف هتل ها که دارای شرایط سختی هستند هتل آپارتمانها دارای انعطاف پذیری بالائی بوده و انواع بسیار متفاوتی دارند. معمولاً شبیه هتل ها ساخته می شوندو دارای تعداد زیادی آپارتمان می باشند . دوره اقامت در آنها بسیار متفاوت بوده و از چند روز تا چند ماه متغیر است. معمولا قیمت آن ها از هتل های هم ردیف پایین تر است مسافرینی که در آن اقامت می گزینند آنرا به مثابه خانه خود انگاشته که موقتا از محل اصلی زندگی آن ها به دور است. بنابراین هرآنچه که در خانه فراهم است ممکن است در هتل آپارتمان نیز فراهم باشد.

 

هتل ها بر حسب ستاره:

هتل های 2 ستاره :تمیزی و راحتی و دکوراسیون منظم و هماهنگ از الزامات این هتل ها می باشد. ارائه رتبه دو ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر می باشد: خانه داری بسیار خوب، دکوراسیون جذاب و وجود تلویزیون رنگی در تمام اتاقها، مبلمان با کیفیت، دارای رستوران با قابلیت ارایه سرویس در هر وعده غذایی، استخر شنا، خدمات رسانی به اتاق ها، ورودی هتل با ظرفیت مناسب، تخت هایی با اندازه معمولی و بزرگتر، سرویس حمام خوب و زیبا، قفسه های کافی، امکانات تفریحی، حوله و صابون با کیفیت بالا، پرسنل آموزش دیده و لاندری و روم سرویس.

هتل های 3 ستاره :در هتل سه ستاره خدمات به طور کامل ارایه می گردد و به طور شایسته مدیریت می شود، این نوع هتل ها دارای چشم انداز زیبا و امکانات گسترده اند. ارائه رتبه سه ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر می باشد: نظافت و خانه داری و نگهداری عالی، هال ورودی بزرگ با طراحی جذاب، فضای پذیرش فعال 24 ساعته، اتاق های بزرگ و راحت، بدون سر و صدا با نور کافی و فضای نشیمن با دکوراسیون جذاب و گاهی نقاشی روی دیوار، مبلمان با کیفیت بالا، سیستم مرکزی تهویه هوا و سیستم حرارتی، اتاق های مفروش شده با کیفیت بالا و دارای تشک های عالی، ترموستات کنترل درجه دما، سرویس حمام زیبا که بعضی از آن ها دارای وسایل آرایشی، صابون وحوله با کیفیت عالی است، دارای سوئیت اتاق لوکس، محدوده زمانی گسترده جهت سرویس دهی به اتاق ها، وجود دو دستگاه تلفن در اتاق یکی کنار تخت و دیگری در حمام یا روی میز، استخر شنا در محوطه ساختمان یا نزدیک آن، خدمات بیدار کردن، وجود بیش از یک رستوران با غذای عالی، امکانات تفریحی برای میهمان از قبیل سونا، گلف و . . . ارایه خدمات ویژه از قبیل اتاق ملاقات، پارک اتومبیل توسط مستخدم.

هتل های 4 ستاره :این هتل ها نه تنها باید کلیه خدمات لازم را ارائه دهند بلکه باید از خود هویتی داشته باشند. تامین راحتی و آسودگی میهمانان هدف اصلی کارکنان می باشد، آن ها آموزش دیده، کارآمد و آگاه و مؤدب می باشند این نوع هتل ها دارای امکانات متنوعی هستند. ارائه رتبه چهار ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر می باشد: خانه داری و نگهداری فوق العاده از هتل، اتاق و فضای سبز، طراحی ساختمان بصورت خاص و جالب، هال ورودی لوکس، مبلمان بسیار خوب، فضاهای عمومی، آثار هنری، کیفیت بالای فرش و گل تازه، چشم انداز محیط طبیعی و فوق العاده، فضای مناسب و دکوراسیون جذاب برای پذیرش، رزوراسیون بسیار سریع و کارآمد، کارکنان متعهد با یونیفرم، وجود دربان، مدیریت متخصص، تجهیزات عالی رستوران و غذاهای متنوع، خدمات رسانی عالی به اتاق ها، وجود اتاق های بزرگ با نور کافی و مبل مناسب و زیبا، دارای تلویزیون و دکوراسیون عالی و تزئین شده با کارهای هنری، دو تلفن یکی در کنار تخت و دیگری روی میز، دارای تشک راحت و پتوی اضافه و تخت های بزرگ و معمولی، سرویس دهی بصورت دو مرتبه در روز به اتاق ها، حمام بسیار تمیز با صابون وسایل آرایش و حوله، جعبه کمک های اولیه، آیینه مناسب جهت اصلاح و آرایش، سیستم خشک کن دست، در اختیار قرار دادن لباس های راحت به میهمانان، سیستم روشنایی هوشمند در حمام و اتاق خواب و سایر امکانات مثل حمل و نقل، روزنامه رایگان و ...

هتل های 5 ستاره: این نوع هتل ها در ردیف اول قرار دارند. قوانین واستاندارد مربوط به هتل پنج ستاره و کیفیت آن همواره باید ثابت نگه داشته بشود. ارائه رتبه پنج ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر می باشد: معماری و دکوراسیون زیبا و منحصر به فرد، نگه داری و خانه داری منحصر به فرد و مستمر، دارای بیش از 100 اتاق، هال ورودی، اتاق مهمان، فضای عمومی تزئین شده با کارهای هنری، مفروش شده با کیفیت بالا، لابی بسیار زیبا، دفتر پذیرش بسیار منظم در فضای کافی و آرام، دارای نگهبان و سرویس 24 ساعته، پرسنل آموزش دیده و متعهد، تزئین اتاق ها با استفاده از اشیا عتیقه، دارای 3 تلفن ( کنار تخت، روی میز و داخل حمام )، تمیز کردن اتاق به صورت دو مرتبه در روز، سرویس حمام زیبا و مدرن، دارای رستوران عالی و غذاهای متنوع و سرویس غذا دهی، امکانات رستوران جذاب، سرویس حمل و نقل، مغازه و فروشگاه پوشاک، یخچال در داخل اتاق ها با انواع. کارکنان در هتل 5 ستاره بسیار مرتب و یونیفرم پوشیده با لباس های شیک، مؤدب وآگاه و کارآمد و روابط عمومی خوب، نسبت به رفع نیازهای مهمانان متعهد هستند و بسیارعالی سرویس می دهند. دارای مدیر حرفه ای و متخصص، سازگاری و هماهنگی سرویس ها، تداوم نگهدارى وخانه داری بی عیب و نقص اجزا اصلی و اساسی برای حفظ درجه 5 ستاره می باشند. هتل ها را از یک تا 5 ستاره طبقه بندی می نمایند در حالی که مهمانپذیر ها، مهمانسراها و هتل آپارتمان ها را از یک تا 3 ستاره طبقه بندی می نمایند. به تعبیرى دیگر هتل آپارتمان 3 ستاره با هتل 5 ستاره برابرى مى کند و این دو نوع از مراکز اقامتى از نظر کیفیت و خدمات دهى در گروه خودشان بهترین هستند.

هتل هایی هستند که خودشان را به صورت غیر رسمی 6 و یا 7 ستاره می نامند که سرویس های این هتل ها وسیع و جالبت تر می باشد.

 

انواع تخت ها:

تخت سالن پذیرایى- کاناپه قابل تبدیل به تخت Bed- parlor
کاناپه تبدیل به تخت
Bed-Studio=Convertible Sofa
کاناپه تبدیل به تختخواب
Convertible Couch
مبل تختخوابشو
Sleeping Couch
تخت دیوارى
Folding-up bed
تخت تاشو
Roll-A-Way-Bed
یک تخت یکنفره
Single
دو تخت جداى تکنفره
Twin
یک تخت دونفره
Double
یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره
Twin Double
تخت دونفره بزرگ
Queen Size
تخت بزرگ
King Size
تخت دوبل دوبله
Double- Double Bed
تخت با تشک آبى
Water Bed
تخت دو طبقه
Bunk Beds

 

ظرفیت اتاق ها:

در بیشتر کشورها در همه هتل ها (1 تا 5 ستاره) هر اتاقی دارای حمام و دستشویی اختصاصی داخل اتاق می باشد ولی در برخی کشورها هتل های با ستاره پایین تر ممکن است حمام و دستشویی در داخب سالن و به صورت عمومی باشد.

اتاق یک نفره :اتاق یک نفره که سینگل نامیده می شود  دارای یک تخت می باشد و اختصارا با علامت SGL نشان داده می شود.

اتاق دو نفره :اتاق دو نفره که دبل یا توئین نامیده می شود. دبل یعنی اتاقی که یک تخت دو نفره به هم چسبیده دارد و توئین اتاقی است که دو تخت مجزا دارد و اختصارا با علامت DBL نشان داده می شود. تخت اتاق دابل ممکن است به هم چسبیده (DOUBLE) و یا از هم جدا (TWIN) باشد. گاهی ممکن است تخت اضافی به اتاق دابل اضافه شود که EXTRA گفته می شود که هزینه آن کمتر از نفر سوم اتاق تریپل می باشد.
اتاق سه نفره
: اتاق سه نفره که تریپل نامیده می شود. دارای 3 تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده می باشد و اختصارا با علامت TPL نشان داده می شود

بیش از 3 نفر: برخی هتل ها ممکن است دارای اتاق هایی با ظرفیت های 4، 5، 6 و حتی بیشتر باشند.

 

انواع اتاق:

 

استاندارد: STANDARD با علامت اختصاصی STD

سوپریور: SUPERIOR با علامت اختصاصی SUP

دلوکس: DELUXE با علامت اختصاصی DLX

بنگالو: BANGALOW (بر کرانه دریا)

بیزینس: BUSINESS

کلاسیک: CLASICC

کلوب: CLUB

اکونومی: ECONOMY  

اکسکیوتیو: EXECUTIVE  

فامیلی: FAMILY  

جونیور: JUNIOR

جکوزی: JACUZI

پرمیر: PREMIER

رویال:  ROYAL

ویلا: VILLA

سوئیتSuite:

آپارتمانApartment :

استودیو: Studio.

کانکتConnected Room : دو اتاق تودرتو

کابانا Cabana :

فیستا سوئیت Fiesta Suite :

 

 

ولتاژ برق و پریز:

وقتی از کشور خارج می شوید باید به انواع مختلف دوشاخه و ولتاژ برق نیز فکر کنید. درمورد پریز و ولتاژ تنها یک نمونه استاندارد وجود ندارد. انواع گوناگون پریز هایی است که در جاجای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. شما باید دوشاخه مناسب داشته باشید وگرنه حتی نمیتوانید وسایل برقیتان را به پریز برق متصل کنید. در شکل زیر اشکال دوشاخه ها در آمریکای شمالی، قاره اروپا، انگلستان و استرالیا را می بیند.

http://safiranseir.com/img/2.jpg

 

انعام:

اطلاعات مربوط به دادن انعام بر اساس مقصد ضروری است تا با شخصی که به شما خدمتی ارایه می دهد برخورد زشت و توهین آمیز نداشته باشید. دو منبع زیر به شما کمک میکند تا توصیه های پرداخت انعام در کشورهای مختلف را پیدا کنید Code Nast Traveler و CCRA International

 

 

کشور ها

 

اختلاف ساعت:

کلیه اوقات محلی در سراسر جهان می بایست دارای یک مبنای مشترک باشند و هر منطقه ای زمان خود را نسبت به همان مبنا اعلام می کند (به عبارتی دیگر نصف النهار مبدا) و این مبنا در تمام دنیا انگلیس شهر لندن منطقه سلطنتی گرینویچ می باشد. به ازای هر عرض جغرافیایی یک ساعت از گرینویچ فاصله ایجاد می شود. تفاوت طول جغرافیایی فقط در نوع آب و هوا و مدت زمان شب و روز منطقه تاثیر دارد.

http://safiranseir.com/img/3.jpg

 

در برخی کشور ها برای استفاده بهینه تر از انرژی و ساعات روشنایی روز در اول بهار یک ساعت زمان کشور به جلو کشیده می شود. در حال حاضر در کشورهای آمریکا، کانادا، اروپا ایران، ترکیه، مصز، مراکش، برزیل و ... ساعت تابستانی و زمستانی رایج می شود. کشور های روسیه، هند، چین چنین امری ندارند.

در تصویر زیر اختلاف ساعت کشورهای مختلف را می بینید.

http://safiranseir.com/img/4.jpg

http://safiranseir.com/img/5.jpg

 

امنیت کشور ها:

بالاترین شاخص صلح جهانی كه قبلا به ایسلند تعلق داشت، اكنون در اختیار نیوزلند قرار گرفته و این كشور را به امن‏ترین كشور جهان تبدیل كرده است. ده كشور اول فهرست امن‏ترین كشورهای جهان به ترتیب شامل نیوزلند، دانمارك، نروژ، ایسلند، اتریش، سوئد، ژاپن، كانادا، فنلاند و اسلوونی است. ناامن ترین كشورهای جهان نیز به ترتیب عراق (به جز اقلیم کردستان)، افغانستان، سومالی، رژیم صهیونیستی، سودان، جمهوری دموكراتیك كنگو، چاد، پاكستان، روسیه و زیمبابوه هستند. انگلیس از نظر شاخص یاد شده وضعیت بهتری پیدا كرده، اما همچنان عقب‏تر از كشورهایی نظیر قطر، مالزی، كره جنوبی و بوتسوانا است. از لحاظ امنیت زنان 3 کشور هند، برزیل و ترکیه نا امن ترین کشور ها هستند. در فهرست 20 کشور امن دنیا ایران مقام 17 را دارد.

 

گران ترین شهر ها:

معمولا شهرهای پربازدید اروپایی جزو گرانترین شهرهای توریستی دنیا هستند اما شهرهای یونان و اسپانیا این فرض را باطل کرده اند اما شهرهایی چون پاریس و مسکو همچنان بر این فرض پای می فشرند. در سال 2013 این شهر ها جزو گرانترین شهرهایی هستند که می توانند یک گردشگر را حسابی نقره داغ کنند: پاریس، زوریخ، لندن، توکیو، نیویورک، ریودوژانیرو، روسیه، کیف، آمستردام و استکهلم. شهرهای آمریکای شمالی جز گران ترین شهر ها نیستند. بر اساس آمارها شهر های بمبئی، اوکراین، کراچی، دهلی، کاتماندو، الجزیره، بخارست، سریلانکا، پاناما، جده و تهران جز ارزان ترین شهر های دنیا هستند. ارزان ترین کشور های اروپایی شامل مقدونیه، بلغارستان، آلبانی، بوسنی، صربستان، رومانی و لهستان می باشند.

 

توریستی ترین شهر ها:

میل به سفر از گذشته در انسان وجود داشته اما اینکه کجا برای تفریح و گشت و گذار انتخاب شود از روز اول در کنار میل به سفر دغدغه ای بزرگ بوده است. توریستی ترین شهر های جهان در سال 2013 شامل این موارد هستند: بانکوک، لندن، پاریس، سنگاپور، نیویورک، استانبول، دبی، کوالالاموپور، هنگ کنگ، بارسلون، سئول، میلان، رم، شانگهای، آمستردام، توکیو، وین، تایپه، ریاض و لوس آنجلس(که از 16 تا 5 میلیون توریست در سال گردشگر دارند). در بین 140 کشور دنیا کشور سویس، آلمان، اتریش، اسپانیا، انگلیس، آمریکا، فرانسه، کانادا، سوئد، سنگاپور، استرالیا، نیوزیلند، هلند، ژاپن و هنگ کنگ موفق ترین کشور ها در جذب توریست بوده اند (که درآمد 6 تا 19 میلیارد دلار در سال داشته اند). ایران در این بین رتبه 98 را دارد. در سال 92 بیش از دو میلیون نیم گردشگر خارجی وارد ایران شده اند که با اهداف زیارتی، گردشگری، تجاری و سلامتی بوده و به ترتیب از کشورهای زیر با بیشترین درصد سهم گردشگر بوده اند: عراق، آذربایجان، ترکیه، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، عربستان، کویت، هند و بحرین. امارات دارای رتبه 28، قطر 41، چین 45، ترکیه 46، بحرین 55، عربستان 62، روسیه 63، هند 65، مصر 85 و پاکستان 122 می باشد. کشورهای چاد و هائیتی ضعیف ترین کشور ها می باشند. نهایتا ارزان ترین و توریستی ترین مقاصد گردشگری شامل هندوراس، کراچی، کلکته و تونس هستند.

 

آلوده ترین و پاک ترین شهرهای دنیا:

بر اساس آمار شهر های لین فن و تیانینگ (چین)، سوکیندا و واپی (هند)، لااورویا (پرو)، دزرهینسک و نوریلسک (روسیه)، چرنوویل (اکراین)، سامگیت (آذربایجان) و کابوه (زامبیا)  آلوده ترین شهر های جهان به علت مشکلاتی مانند ذغال سنگ، سرب و فلزات سنگین، مواد شیمیایی و صنایع و ... هستند. شهر های کالگاری و اوتاوا (کانادا)، هونولولو و مینیاپولیس (آمریکا)، هیلسینکی (فنلاند)، اسلو (نروژ)، استکهلم (سوئد)، زوریخ و برن (سویس) وکاتسویاما (ژاپن) پاک ترین شهر های جهان هستند.

 

کشورهای فصلی:

در کل می توان گفت که هر کشوری فصل خاصی برای مسافرت دارد مثلا کشورهای روسیه، کانادا، اروپا (مخصوصا شمال اروپا)، چین، ترکیه و ارمنستان در فصل تابستان مسافر بیشتری دارند . کشورهای مالزی، تایلند، امارات، مالدیو، هند، آرژانتین، برزیل، آفریقای جنوبی و... مقاصد تعداد بیشتری مسافر در فصل زمستان هستند. برخی کشور ها مانند آمریکا و استرالیا همیشه پرمسافر می باشد.

 

واحد پول کشور ها:

توصیه می شود از کشور مبدا اقدام به تهیه ارز فرمائید. در سفرهای زمینی مسافر نمی تواند ارز دولتی دلار تهیه کند. در مورد سفر های هوایی با در دست داشتن پاسپورت، برگه عوارض خروج و بلیط هواپیما می توانید از شعبه ارزی بانک ملت ارز دولتی تهیه کنید سالانه 300 دلار. اگر نتوانستید ارز کشور مقصد را در مبدا تهیه کنید بهتر است با خود دلار همراه برده و در مقصد در صرافی های فرودگاه، هتل و بازار دلار را به ارز مورد نظر تبدیل کنید. به طور مثال در مورد دینار تونس بهتر است با خود دلار برده و در صرافی هتل یا فرودگاه تبدیل خود را انجام دهید توصیه می شود در زمان تبدیل ارز، رسید تبدیل را نگه دارید که نهایتا در انتهای سفر قبل از خروج از کشور خارجی بتوانید باقیمانده پول خود را به دلار تبدیل کنید.

کشور

واحد پول

 

کشور

واحد پول

آرژانتین

پزو

 

اوگاندا

شیلینگ

آفریقای جنوبی

رند

 

ایالات متحده آمریکا

دلار

آفریقای مرکزی

فرانک

 

ایتالیا

لیر

آلبانی

لِک

 

ایرلند جنوبی

پوند

آلمان

مارک

 

ایسلند

کورون

آنگولا

کوانزا

 

برزیل

رئال

اتیوپی

بیر

 

برمه

کیات

اردن

دینار

 

بلاروس

روبل

ارمنستان

درم

 

بلژیک

فرانک

اروگوئه

پزو

 

بلغارستان

لف جدید

اسپانیا

پزوتا

 

بنگلادش

تاکا

استرالیا

دلار

 

بنین

فرانک

استونی

گورون

 

بورکینافاسو

فرانک

اسلوواکی

کرون

 

بوروندی

فرانک

اتریش

شیلینگ

 

بولیوی

بولیایانو

افغانستان

افغانی

 

پاراگوئه

گوارانی

اوکراین

کاربووانزا

 

پاکستان

روپیه

اکوادور

سوکر

 

پرتغال

اسکودا

الجزایر

دینار

 

پرو

سول جدید

امارات متحده عربی

درهم

 

پورتوریکو

دلار

اندونزی

روپیه

 

تانزانیا

شلینگ

انگلستان

پوند

 

تایلند

بات

 

 

کشور

واحد پول

 

کشور

واحد پول

ترکیه

لیره

 

سنگاپور

دلار

توگو

فرانک

 

سنگال

فرانک

تونس

دینار

 

سن لوسی

دلار

جامائیکا

دلار

 

سودان

پوند سودان

جزیره موریس

روپیه

 

سوریه

لیره

جمهوری چک

کورون

 

سومالی

شیلینگ

جمهوری کنگو

فرانک

 

سوئد

کورون

جیبو تی

فرانک

 

سوییس

فرانک

چین

یوان

 

سیشل

روپیه

چاد

فرانک

 

شیلی

پزو

دانمارک

کورون

 

عربستان سعودی

ریال

دماغه سبز

اسکودو

 

عراق

دینار

دومینیکن

دلار کارائیب

 

غنا

سدینو

رواندا

فرانک

 

فرانسه

فرانک

روسیه

روبل

 

فلسطین اشغالی

شکل نو

رومانی

لو

 

فنلاند

مارک

زامبیا

کواشا

 

فیلیپین

پزو

زلاند نو

دلار

 

قبرس

پرنت

ژاپن

ین

 

قطر

ریال

ساحل عاج

فرانک

 

کامبوج

ریل

سائوتومه

دوبرا

 

کامرون

فرانک

سری لانکا

روپیه

 

کانادا

دلار

 

 

کشور

واحد پول

 

کشور

واحد پول

کرواسی

کورون

 

مالت

لیر

کره جنوبی

وون

 

مالزی

رینگیت

کلمبیا

پزو

 

مالی

فرانک

کنگو

فرانک

 

مجارستان

فورینیت

کنیا

شیلینگ

 

مراکش

درهم

کوبا

پزو

 

مصر

پوند

کومور

فرانک

 

مکزیک

پزو

کویت

دینار

 

موریتانی

اوگیا

گابن

فرانک

 

موزامبیک

متیکال

گواتمالا

کتزال

 

مولداوی

لو

گینه

فرانک

 

موناکو

فرانک

گینه استوایی

فرانک

 

نپال

روپیه

گینه بیسائو

فرانک

 

نروژ

کورون

گینه نو

کینا

 

نیجر

فرانک

کینا

کیپ

 

نیجریه

نیرا

لبنان

لیره

 

نیکاراگوئه

بولیوار

لتونی

لاتس لتون

 

ویتنام

دونگ

لوکزامبورگ

فرانک

 

هائیتی

گورد

لهستان

زلوتی

 

هلند

فلورین

لیبی

دینار

 

هند

روپیه

لیتوانی

لیتاس

 

یمن

ریال

ماداگاسکار

فرانک

 

یوگسلاوی

دینار

ماسدونی

دینار

 

یونان

دراخما

 

 

در زیر به  شیوه ای دیگر، واحد پول کشورها نشان داده شده است

واحد پول

کشور

دینار

الجزایر، بحرین، عراق، اردن، کویت، لیبی، صربستان و تونس

درهم

مراکش، (صحرای غربی) و امارات متحده عربی

دلار

استرالیا، باهاما، باربادوس، بلیز، پرتوریکو، برمودا، هلند جزایر کارائیب هلند، برونئی، کارائیب (دلار کارائیب شرقی)، کانادا، جزایر کیمن، فیجی، گویان، هنگ کنگ، جامائیکا، لیبریا، نامیبیا، نیوزیلند، سنگاپور، سورینام، تایوان، ترینیداد و توباگو، ایالات متحده آمریکا و زیمبابوه.

یورو

بلژیک، قبرس، آلمان، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، ایرلند، ایتالیا، کوزوو لوکزامبورگ، مالت، موناکو، مونته‌نگرو، هلند، اتریش، پرتغال، سن مارینو، اسلوونی، اسلواکی، اسپانیا و واتیکان

فرانک

جیبوتی (فرانک جیبوتی)، پلی‌نزی فرانسه (فرانک اقیانوسیه)، کالدونیای جدید (فرانک اقیانوسیه)، رواندا (فرانک رواندا)، والیس و فوتونا (فرانک اقیانوسیه) و بخش‌هایی از آفریقای غربی و مرکز آفریقا (فرانک آفریقا) و سوئیس (فرانک سوئیس)

گیلدر هلند

آروبا (فلورین آروبایی)، کوراسائو (گیلدر آنتیل هلند)، سینت مارتن (گیلدر آنتیل هلند)

کرون یا کرونا

دانمارک، ایسلند، نروژ، جمهوری چک و سوئد

منات

جمهوری آذربایجان (منات جمهوری آذربایجان) و ترکمنستان (منات ترکمنستان)

پزو

آرژانتین، شیلی، کلمبیا، کوبا، جمهوری دومینیکن، مکزیک، فیلیپین و اروگوئه

ریال

ایران، یمن، عمان، قطر و عربستان سعودی

روبل

روسیه (روبل روسیه)، بلاروس (روبل بلاروس)، ترنسنیستریا (روبل ترانسیستری)

پوند

مصر، لبنان، سودان، سوریه و بریتانیا

روپیه/روفیه

هند (روپیه هند)، اندونزی (روپیه اندونزی)، مالدیو (روفیه مالدیو)، موریس (روپی موریسی)، نپال (روپیه نپال)، پاکستان (روپیه پاکستان)، سیشل (روپی سیشلی) و سری‌لانکا (روپیه سری‌لانکا)

شلینگ

کنیا، اوگاندا، سومالی و تانزانیا

وون

کره شمالی (وون کره شمالی) و کره جنوبی (وون کره جنوبی)

لیر

ترکیه